מרכז ידע, יעוץ ושירותים להגנה סיעודית
ראשי / בלוג / כללי : הארכת ביטוחי הסיעוד בשנה נוספת- "פלסטר" שדוחה את הקץ לצד אופטימיות זהירה

ההארכה הנוספת בשנה אינה הבשורה הטובה, כי אם ההבנה והנכונות של הגורמים השונים למציאת פתרון רחב ואמיתי. הבעיה היא שגם הפעם עלולה ההארכה להוות חרב פיפיות דווקא עבור המבוטחים.

מאת: גבי נקבלי

בימים האחרונים מציפה אותי תחושת דה ז'ה וו. לפני שנה, ערב מועד כניסת האיסור על המשך קיומם של ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים לתוקף, הבהיר יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן שייצא למאבק אם לא יימצא פתרון לבעיה.  בעקבות זאת,  ניתנה האפשרות להארכתם בשנה נוספת.  בתוך כך הוכרז כי יוקם צוות שיגבש פתרונות למשבר המתמשך.

שנה חלפה ולא מספיק נעשה. האוצר, המשיך בקו אותו הוביל, ואפשר לנפלטי הביטוחים הקבוצתיים בני ה-60 ומעלה, להצטרף לביטוח הסיעודי לחברי קופת החולים בה הם חברים.  בכך, קיוו באוצר ששמו סוף לסאגה המתמשכת..

רבות נכתב ודובר על ההיגיון הקיים בשימוש בפוליסות הסיעוד לחברי קופות החולים, כרובד ראשוני לפתרון כמו גם על הבעייתיות הגדולה בפתרון החלקי שניתן בעיקר מהסיבה שהוא לא נותן כל מענה לרוב הנפלטים שכבר מבוטחים בביטוחים אלה.

במאמר שפרסמנו באותה העת, התרענו, אבי רייטן ואנוכי, כי הארכת הביטוחים בשנה נוספת, לא רק שאינה פותרת, אלא אף עלולה להחמיר את מצבם של המבוטחים.

מעבר לעובדה, שהארכת תקופת הביטוח היתה מותנית ברצונן הטוב של חברות הביטוח (וכידוע, הסכמים רבים לא הוארכו ועשרות אלפי מבוטחים נוספים נפלטו מהם) הרי שבחודשים האחרונים, חלו שינויים לרעה בתנאי הפוליסות הפרטיות ומחיריהן ממשיכים וימשיכו לעלות. המשמעות היא שמבוטחים בביטוחים שהוארכו בשנה נוספת, יוכלו לעבור עם סיומם, לפוליסה פרטית טובה פחות משהיו יכולים לרכוש קודם לכן, ולשלם עבורה  יותר, ולו רק בשל העלייה בגילם.

אתמול (ג') התבשרנו ששוב הושגה הסכמה על הארכת הביטוחים הקבוצתיים בשנה, וזאת שעות ספורות לאחר התבטאויותיה המוצדקות של הממונה, לפיהם המשך קיומם במתכונתם הנוכחית היא טעות.

מבחינה זו, הוחמצה הזדמנות לגיבוש פתרון אמיתי וארוך טווח. פתרון ביניים של הארכה נוספת, הינו בבחינת "פלסטר" שרק דוחה את הקץ.  הבעיה העיקרית בההיא שהנפגעים העיקריים ממנה, עלולים להיות  דווקא המבוטחים עצמם.

צעד בכיוון הנכון

הבשורה הטובה היא שנראה כי כל הצדדים מבינים שלא ניתן עוד להמשיך במצב הקיים או להסתפק בצעדים שננקטו ומוכנים לשמוע, לפעול ולגלות פתיחות לרעיונות ולמציאת פתרון. עקרונות הצעת הרשות טרם פורסמו במלואם, אולם ניתן לומר שלמרות שנדרשות בה התאמות אשר לא ברור אם חברות הביטוח ייענו לה במתכונתה הנוכחית, ייתכן ומדובר  בצעד בכיוון הנכון. הרעיון של יצירת ביטוח לכל החיים בפרמיה קבועה, כמו גם שימוש בקופות החולים כבסיס לפתרון, גם עבור כאלה שכבר מבוטחים בהם- הוא ראוי ונכון.  מדובר, למעשה, ביצירת "ביטוח קבוצתי" בדמות ביטוחי הפרט בהנחות שעיקרן ינבע מכוח המיקוח והקנייה של הקבוצה. עם זאת, צפוי שחברות הביטוח תהיינה בררניות בקשר לאופי הארגונים עימם יסכימו להתקשר. לצד זאת, העובדה שהחברות מעניקות, במקרים רבים גם כיום הנחות ארוכות טווח במעבר לפוליסות פרטיות אינה עומדת בקנה אחד עם טענתן לחוסר כדאיות.

עם זאת, אסור להסתפק בפתרון רק לקבוצה קטנה, כפי שמוצע ויש להרחיב אותה גם לצעירים ומבוגרים יותר. מתן אפשרות לקבוצה סגורה של מבוגרים בלבד להצטרף לביטוחים אלה ללא הצהרת בריאות, יקשה על בניית מודל שיציע גם מחיר זול וגם יחזיק לאורך שנים. גם כלל לא בטוח שחברות הביטוח ייענו לאתגר ויטלו על עצמן את המחויבות הכרוכה בביטוח סיעודי ארוך טווח. שימוש בביטוחי הקופות, על מיליוני המבוטחים שבהם, או יצירת קבוצה חדשה גדולה מאד של מבוטחים ויצירת ודאות לתנאי הכיסוי והפרמיות עשויים לייקר מעט את הביטוחים עבור המבוטחים הקיימים, אולם יהוו בסיס גדול מספיק שיבטיח פתרון ארוך טווח.

אוכלוסיית המבוטחים המבוגרים נמצאת בסיכון ובבעיה הגדולה והמיידית ביותר. מחד, חברות הביטוח אינן מוכנות, במקרים רבים, להאריך את ההסכמים שלהם, ומאידך הם אינם מסוגלים לשלם את הפרמיות הגבוהות הנדרשות בביטוחי הפרט. עבור אלה, יש לגבש פתרון ייעודי.

בשורה נוספת היא הדרישה לגיבוש פתרון רחב יותר החורג מבעיית הביטוחים הקבוצתיים בדמות חוק סיעוד ממלכתי והכנסת הסיעוד לסל הבריאות. מדובר במהלך חברתי לאומי הכרחי שיהווה רובד ראשוני (גם אם חלקי ולא מספק) עבור כלל אזרחי המדינה.

 

התגייסות אמיתית ופעילות משותפת

למרות הנזק שנוצר במהלך השנים, קיימים עדיין פתרונות ראויים.  לשם כך, תידרש מחוייבות ופעילות משותפת של הגורמים השונים ובהם משרדי האוצר והבריאות, ההסתדרות, הארגונים, קופות החולים וחברות הביטוח, שלכולם אחריות למצב.

חשוב להיזהר מאימוץ הצעות "מפתות" המושמעות מכיוונים שונים, כדוגמת החזרת הביטוחים שהסתיימו לתוקף. מדובר בהצעות שעלולות להביא לפגיעה גדולה בציבור המבוטחים, לביטול המוני של ביטוחי פרט עדיפים ולמצב משברי דומה, בו הם ימצאו את עצמם בעתיד.

יש להבין כי שום פתרון לא ייתן מענה מלא לצורך הכספי הכרוך במצב סיעודי וביטוח סיעוד פרטי ימשיך ויהיה הכרח עבור כל אזרח ומשפחה. על קובעי המדיניות ונבחרי הציבור להבין שהבעיה הסיעודית הינה בעיה חברתית לאומית שלא ניתן להמשיך ולהתעלם ממנה.

אין מנוס מלגבש פתרון מקיף, שייתן מענה אמיתי וארוך טווח וישים סוף לסאגה המתמשכת אולם הדבר מחייב עבודה משותפת של כלל הגורמים ונכונות לשמוע ולערב אנשי מקצוע. חשוב להבין כי המדינה לעולם לא תוכל להעניק פתרון מספק לכלל הצרכים של החולים הסיעודיים שכ- 85% מהם שוהים בביתם ועלות הטיפול בהם מגיעה עד לכדי 10,000 שקלים בחודש. ביטוח סיעוד, כמו גם שירותים פרטיים משלימים נוספים ימשיכו להיות הכרח.

גם לראשי הארגונים אסור להמתין לפתרון. הם חייבים לפעול כדי לבחון את האפשרויות ולגבש פתרונות עבור חברי הארגונים שלהם. יש רעיונות, יש פתרונות אפשריים. מה שבאמת נדרש הם  אכפתיות, חמלה, אחריות מוסרית וחברתית, רצון ו…כמובן תקציב.

* הכותב הינו מנכ"ל אופק ניהול גילאות אישי, מומחה בביטוחי בריאות וסיעוד

 

הארכת ביטוחי הסיעוד בשנה נוספת – מאמר בעדיף 24.11.16

כתוב תגובה

*

Your email address will not be published.

כל הזכויות שמורות לאופק ניהול גילאות אישי © 2015   |   למעלה